Soundcheck Yırtık Uçurtma

Yayın Tarihi: 3 yıl önce

Soundcheck Yırtık Uçurtma | Modern rock müziğin sesleriyle, yaşadığımız topraklara özgü kültürel ve müzikal motifleri başarılı bir şekilde sentezleyip, kendine has yorumu ve duruşu ile Anadolu kökenli, rock tabanlı müziği yıllardır başarıyla temsil eden genç bir grup Yırtık Uçurtma.

1996 yılında gitarda Yaren Karahasan, solist Mutlu Arı, bas gitarda Ertan Subaşat ve davulda Şenel Aytaş ile kurulan Yırtık Uçurtma, Anadolu rock müziğini icra eden ustalardan feyz alırken, kendi besteleri, başarılı coverları ve kendine has yorumu ile de kendi tarzını yarattı. İlk yıllarda bir çok bar programı ve festivallerde sahne alarak, kendilerini uzun yıllar takip edecek dinleyici kitlesini oluşturmaya başladı. Konserlerinde dinleyici ile samimi diyalogları ve içtenliği ile de kendini sevdiren Yırtık Uçurtma, coşkulu ve enerjik sahne performansı ile konserlerinde gerek kendi şarkıları, gerekse coverları ile beğeni topladı.

2001 yılında çoğunluğu kendisine ait olan parçalardan oluşan "Yırtık Uçurtma" isimli albümünü yayınladı. Bu albümde en çok öne çıkan "Yalnız Sen", "Deli Oğlan", "Çığlık" gibi söz ve müziği kendisine ait parçalarla kendi tarzını ifade ederken, Karacağolan'a ait "Alagözlü Benli Dilber" şiirini besteleyerek ve "Çanakkale" türküsünün rock formatındaki özgün coverını sunarak sahnelerdeki başarısını albümde de kanıtladı. Bu albümle bir çok müzisyenin de dikkatini çeken ve desteğini alan Yırtık Uçurtma, Yavuz Çetin anısına yayınlanan "Gitarın Asi Çocukları" albümünde aynı sahneyi de paylaştıkları Cem Karaca, Kazım Koyuncu, Cahit Berkay ve Serdar Öztop gibi ustalarla birlikte "Çığlık" isimli parçası ile yer aldı.

2005 yılına gelindiğinde Yırtık Uçurtma yeni şarkılarını "İki" isimli albümü ile Serdar Öztop işbirliğinde Öztop Müzik'ten yayınladı. Bu yılllarda Yırtık Uçurtma, artık bazı kişilerin bittiğini sandığı Anadolu rock müziği ile, hem geleneksel orta yaş, hem de yenilikçi genç yaşlardaki dinleyici kitlesine hitab ederken, kazandırdığı yeni şarkılarla da bu tarzın günümüzdeki bayrağını taşıyan tek grup olduğunu gösterdi. Bu dönemde grup, yoluna yeni solistleri Alper Yazıcı ile devam etme kararı alarak, bu dönem sonrasında daha yoğun çalışmalar içine girdi.

2009 yılında Yırtık Uçurtma, ilk albümde akustik verisyonu ile yer alan "Yalnız Sen" şarkısının rock ballad tarzındaki yeni düzenlemesi ile "Hâlâ Yalnız Sen" isimli single’ın ismini taşıyan Türkiye turnesine çıktı. Bir çok ilde verdiği konserlerde büyük ilgi ile karşılananırken, bu turne Yırtık Uçurtma için yeni projelere ve yeni çalışmalara zemin hazırlayarak Türkiye çapında büyük bir kitleye ulaşmasını sağladı.


devamı

Video hakkında düşünceleriniz