Çığlık Çığlığa Bir Sevda Filminin Galası Bölüm 2

Yayın Tarihi: 4 yıl önce

Yayınlanma Tarihi: 24.02.2011 Program Süresi: 00:09:19 Bölüm İçeriği: ‘’Çığlık Çığlığa Bir Sevda’’ filminin gala gösterimin de oyuncular ve yönetmen ile yapılan röportajlar gösterildi.

 

ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA BİR SEVDA 

 

00:00-00:36 Zeki Müren’in filmi-jenerik

00:36 00:42 Sunucu Cansu Barkın:Türk sinemasına katkıda bulunacak bir film oluşturdunuz.Bu filmde başrolde Zeki  Müreni canlandırıyorsunuz. Nasıl bir duygu?

00:43 -01:40 Ediz Hun: Güzel bir duygu bir sanatçıyı yahut da bir kompostörü,bestekarı veya o grubu içinden birilerini anarak canlandırdırmak çok hoş bir duygu olsa gerek  Cansu Hanım güzel bir film , mesajları olan bir film yaradan ile  kul arasında ki bağlantıyı işleyen bir film insanların birbirilerine olan sevgilerini bestekarında  içindeki  fırtınalı duyguları sevgisizlikten kaynaklanan ,ihanetlerden kaynaklanan olumsuz duygularını yansıtan film ,ilginç bir film pardon özür dilerim.Benim en çok severek benimseyerek çalıştığım üç film varsa biri budur.

01:41 Sunucu Cansu Barkın :  Günümüz Oyuncuları da yer alıyor filmde oyunculuklarını nasıl buldunuz?

01:44-02:10 Ediz Hun: Gayet iyiOyunculuk zaten kimsenin tekelinde değil  yaşa da bakmaz.Yedi yaşında bir çocuk gelir alır götürür ama ben tabî ki sanatçılık üzerine yetişmekte olan gençlerimizi   taktir ediyorum .

ikisi de çok  başarılı.Gayet güzel bir çalışma gerçekleştirdik.

02:11-02:31 Zeki Müren Filminden Görüntüler

02:32-02:36  Ediz Hun: Çekimler çok güzel geçti.Alanya da çalıştık.Devamlı orada kaldık.

02:37 -02:40 Tomris Oğuzalp: Ama Ediz Bey gidip geliyordu.Çünkü bir işleri vardı.Biraz yoğundu.

02:41-02:52 Ediz Hun : Üniversitede hoca olduğum için bazı imtihanlarım vardı.Gidip geliyordum  ama güzel geçti.Bütün ocak ayı Aralığında son haftası oradaydık.

02:53 -02:54 Sunucu Cansu Barkın: Siz karakterinizden biraz bize  bahseder misiniz?

02:55-03:24 Tomris Oğuzalp: Benim karakterim zaten oradaki onun bakıcısı değil de onu büyüten kadın,hiç kimselerle paylaşmak istemeyen bir kadın  ve ben onu çok severek oynadım.Çünkü Zeki Müren’in Kendisinde gördüm yaşadım onunla beraber.Yaşadım derken  Pardon yani o anını çok güzel çıkarmaya çalıştım.Çünkü gördüğüm,tanıdığım bir kimseyi oynadım.Ama ne olursa olsun Ediz Bey’den seyretmek  çok farklıydı,çok güzeldi.

03:25 – 03:28 Sunucu Cansu Barkın : Peki Zeki Müren denilince ilk akıla sizin için ne geliyor?

03:29-04:08 Tomris Oğuzalp: Zeki Müren çok büyük  bir sanatçı,bir kere ne güzel Türkçeyi konuşan,Diksiyon fonatik son derece güzel.Ben onlara çok  onlara ehemmiyet veriyorum bir tiyatro sanatçısı olduğum için değil herkes bunu böyle düşünüyor.Başı sonu anlaşılıyor konuşmaların,yutmuyor.Ama ben güzel ses tonunu,güzel konuşmayı en çok kulağıma hitap etmeli bu Zeki Müren de vardı.Zeki Müren ayrıca  belki şekilde biraz bozulmuştu.Ama  insan olarak çok iyi bir insandı.Fakat onun da hayatı belki yönetmeniz anlatmıştır  çok  yakı nen tanıyor.Çok zorluklarla geçmiş onun için  mutsuzdu ve ölmek istedi.

04:09 – 04:53 Ediz Hun: Yani filmin finali  rahmetlinin son saatlerini çok yakından yansıtıyor.Ama manası ile tam Zeki Müren filmi değil bir çok bestekarın hayatından,duygularından  pasajlar aktarılıyor.Sanatçı esasında yalnız insandır.Çok büyük bir sevgiye mashar olmuş olsa dahi yalnız insandır.Kendi dünyasında yalnızdır.Yaşamında bir takım ihanetlerle karşılaşmış olabilir,terk edilmişlikler  olabilir.İçine atarak yaşamını devam ettiren hürriyeti vardır bir çok sanatçının onlar belli etmezler , ama gerçek budur

04:54 -05:06 Zeki Müren Filminden Görüntüler

05:07 Sunucu Cansu Barkın:Öncelikle filminiz hayırlı olsun diyorum.Türk sanat Müziğine katkıda bulunacak bir film  yaptınız.

Ülkü Erakalın : Zannediyorum.

05:14 Sunucu Cansu Barkın: Biraz filmin konusundan bahseder miniz?

05:17 -05:32 Ülkü Erakalın : Zeki Müren’in ölüme giden son dokuz gününü anlattım.Bu filmde iddia  ediyorum.Zeki Müren bile bile o televizyon programına çıktı.Bile bile o zirvede  ölmeyi planladı.Zirvede de öldü.

05:36 Sunucu Cansu Barkın: Peki karakterleri seçerken neye göre seçtiniz?

 

05:36 -06:23 Ülkü Erakalın: Valla sanıyorum ki çok isabetlidir oyuncularım. Çünkü hepsi yaşadılar rollerini oynamadılar.Daha doğrusu ben özetlim üç kelime ile  size fazla uzatmadan üç yıl emek var bu filmde senaryosu bir buçuk yıl sürdü.Senaryo beyaz kağıda akan  hikayeler,çırpınışlar,oyuncuların seçimleri,Alanya ya gidiş,boğuşmalar kavgalar ,gürültüler ve sonucu bu akşam izleyeceğiz.Çok değişik bir film  çok ama bugüne kadar bu tür bir film çekilmedi yani ne olacağını bilmediğimiz Ediz Hun Belgesel kabul ediyor ama bence belgesel değil

Sunucu Cansu Barkın :Biyografi şeklinde de diyebiliriz.

06:34 Ülkü Erakalın: Değil  baya konusu olan , gençlerde var  filmin içinde ben çok mutluyum İnşallah tabi kararı sizler ,seyirci verecek.

06:35-06:46  Galadan Görüntüler

06:47 -06:51 Sunucu Serpil Korkmaz :Arşiv niteliğinde bir filmin başrollerini paylaşıyorsunuz? Neler düşünüyorsunuz? Neler Hissediyorsunuz?

 

06:52 -07:20 Irmak Ünal: Çok mutluyum.Güzel bir hayal vardı bu hayali Ülkü Erakalın bana anlattı Var mısın bu hayali hayata geçirmeye bende evet dedim.Öyle de yolculuğumuz  başladı.Benim için neydi? Benim için efsaneler ile çalışma fırsatıydı .Benim için Yeşilçam’ın son lezzetini,son tadına bakma fırsatını belki de yakalayan  oyunculardan biri  olmaktı.

07:21 Sunucu Serpil Korkmaz:Yeşilçam tadındaydı yani.

07:22-07:29 Irmak Ünal:Kesinlikle öyle.  Hiç benim oynamaya alıştığım  tarzda bir set değildi.

07:30-07:33 Sunucu Serpil Korkmaz: Peki size neler  kattı.Bana şunu  kattı diyebilir misiniz?

07:34-07:51  Irmak Ünal: Bana Türk sinemasını daha iyi anlama, daha iyi algılama fırsatı verdi.İnsanların neler yaşadığını ,belki de bugün biraz daha ben yönetmen olursam benim setimde neler yapmam gerektiğini hatırlattı.

07:52 Sunucu Serpil Korkmaz:Yani artık Türk sinemasına daha mı farklı bakıyorsunuz?

07:55 Irmak Ünal: Daha farklı bakıyorum diyebiliriz.Ama çok olumlu yönde.

08:00 Sunucu Serpil Korkmaz:Peki canlandırdığınız karakterden biraz bahsedebilir misiniz? Sizle uyuştuğu noktalar var mı?

08:05-08:39  Irmak Ünal: Benim uyuştuğu taraflar var Tabi ki bende araştırmacı bir insanımdır. Burada izleyeceğiniz insanlarda hayran oldukları bir sanatçının hayatına daha yakından  bakmak öğrendikleri sanatın içine daha fazla  girebilmek için çıkıyorlar yolculuğa o açıdan var.Türk musikisi  açık söylemek gerekirse bilgili olduğum  ya da çok dinlediğim bir müzik değil  ona da yakınlaşma fırsatı oldu.O yüzden o da bir artı benim için.

08:40 Sunucu Serpil Korkmaz:Peki Zeki Müren denilince ne düşünüyorsunuz ne hissediyorsunuz? Hele de böyle bir  filmden sonra

08:44-09-19

 Irmak Ünal: Biraz önce  Zeki Müren benim için yılbaşı geceleridir.Benim çok çocukluğumdan bir  isim .Dediğim gibi müzik türü olarak evimde çok dinlenen bir müzik olmadığı halde benim için de bir efsanedir.Böyle bir ülkede kendi olma cesaretini gösterebilmek çok kolay değil.O bunu başarmış bir sanatçı Saygıyla anıyorum her duyduğumda.

 

 

 


devamı

Video hakkında düşünceleriniz