Yeşilçam Hatırası Bölüm 1

Yayın Tarihi: 4 yıl önce

Yayınlanma Tarihi: 15/05/2011 Program Süresi: 00:15:19 Bölüm İçeriği: Atıf Yılmaz’ın Eşi,Oyuncu Deniz Türkali ve Türk sinemasının Sultanı Türkan Şorayla Atıf Yılmaz anısına yapılan röportaj yer almaktadır.

 

YEŞİLÇAM HATIRASI –ATIF YILMAZ

 

00:00-00:14  Merhaba sevgili izleyenler  bugün Atıf Yılmaz stüdyosundayız.Bugün Atıf Yılmazın ölümünün 5.Yıl dönümü bizde kendisini sevenleriyle anmak için buradayız.Şimdi gelin hep birlikte anma törenini izleyelim.

00:15 -00:30 Filmden görüntüler

00:31- 00:49 Selvi Boylum Al Yazmalım’dan Adı Vasfiye’ye, Eğreti Gelin’den Karagözlüme  kadar onlarca filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan büyük  usta,  ölümünün beşinci yılında, dostlarının  da yer aldığı  törenle Atıf Yılmaz Stüdyosu’nda anıldı.

İlk olarak, usta yönetmenin hayat arkadaşı  Deniz Türkali ile yaptığımız söyleşiyi  sizin ekranınız CineTiwi’ye getiriyoruz.

00:50 – 02:09 Deniz Türkali: Atıf Yılmazı kaybettikten sonra Barış Pirhasan , Yusuf Özkan ,Ayşen Sever bir araya geldik.Müslüm Demirbilek  ve Yahya Kemal Can sonra .Kemal Can daha sonra katıldı aramıza sağ olsun. Yılmazı yaşatmanın var etmenin unutulmasını engellemenin en iyi yolu nedir diye düşündük ve Atıf  Yılmaz  Stüdyosunu kurduk.  Atıf Yılmaz stüdyosu bir dernek Atıf Yılmaz stüdyosu derneği burada amacımız onu unutmamanın yaşatmanın en doğru v en iyi yolunun yeni sinemacılar genç sinemacılar yetiştirmek ,yeni güzel filmler çekmek imkanı sağlamak diye düşündük.Bu amaçla yola çıktık.İlk etapta 2010 İstanbul Merkezi oluşumuna başvurduk oradan olumlu bir destek geldi.Sonra tabi Sevgili Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve ekibi olağanüstü bir destek sağladılar.bize bu stüdyoyu verdiler.Böylece başladı serüvenimiz.

02:09 ELİF ZORLU:Peki kendisinin böyle bir okul açma hayali var mıydı?

02:12-02:55  DENİZ TÜRKALİ : Hayır yoktu. Ama Yılmaz kendi bir anlamda okuldur.Çünkü Türkiye’nin yönetmenlerine senaristlerine hatta oyuncularına bir okul oldu o yaşamı boyunca 

Yılmaz Güneyden,Şerif Görene,Barış Pirhasan ve birçok genç sinemacı zamanında genç şimdi artık belirli bir orta yaşa geldiler. insanlara imkan sağladı.Bugün Hakikaten Türk Sinemasında  onun kendisinin yaptığı işler ile duruşu ile bir okul olduğunu düşünüyorum.

 

02:56 -03:09  ELİF ZORLU : Yeşilçam sinemasında bu kadar önemli bir isim ki sizin hayatınızda da önemi bir o kadar büyüktür tahmin ediyorum ki bize biraz Atıf Yılmazdan bahseder misiniz? Onunla çalıştığınızı biliyorum İbo ile Güllüşah filminde.

 

03:10-03:22  DENİZ TÜRKALİ :İbo İle Güllüşah söyleyeyim size en son Eylül Fırtınasında birlikte çalıştık Gece Melek Bizim Çocuklarda,Adakta evet birlikte çok çalıştık.

 

03:23 - ELİF ZORLU: Peki çalışma prensipleri nasıldı? Sette nasıldı?

 

03 :26 -04:43 DENİZ TÜRKALİ: Yılmaz bir kere baştan itibaren ne çekeceğini bilen,kararlı,hep söylediği bir laf vardı.Ben kafamda filmi çekiyorum bitiriyorum birde siz seyredin diye yeniden çekiyorum derdi.Dolayısıyla çok çalışılması kolay, rahat ve çok öğreticiydi.Sette son derece sakindi.Bütün kendinden emin olan yönetmenler için çünkü doğrusunu isterseniz ben sette asabiyet yapan yönetmenin önce kendi işine sonra diğerlerine iyilik etmediğini düşünürüm.Setteki gerginlik ve asabiyet o işin iyi olmasını engeller ve tuhaf bir şekilde filme yansır.Yılmaz çok kendinden emin ve rahattı, ne yapacağını bilirdi çok açık bir yönetmendi.

Set işçisinden,oyuncusuna,görüntü yönetmenine kadar herkesin fikrini sorar dikkatle dinler dikkatle değerlendirirdi.Onun için gerçekten onunla çalışmak diğer oyuncu benden çok fazla çalışmış olan oyuncu arkadaşlarım ya da görüntü yönetmenleri,senaristler  hep aynı şeyi söylüyorlar.Bende katılıyorum buna.

04:44-04:57  ELİF ZORLU: Sizce hangi filmi onun için önemliydi.Hep yönetmenleri için bebektir filmleri ve onunla büyürler onunla gelişirler.Atıf Yılmazı geliştiren en önemli film hangisiydi?

 

04:58-05:23  DENİZ TÜRKALİ: Yılmaz için böyle bir şey yoktu.Onun için en önemli film yeni çekeceği filmdi.Çektiği filmleri unutur ve yeni filmine odaklanırdı.Dolayısıyla öyle bir filmden bahsetmek mümkün değil.Hepsini unuturdu ,hepsi bittikten sonra nefret ederdi.Yeni filmine yeni aşkına yönelirdi.

05:24- 05:30 ELİF ZORLU : Teşekkür ediyorum peki son olarak Atıf Yılmaz İle ilgili ufak bir anınızı anlatabilir misiniz?

 

 

05:31-06:04 DENİZ TÜRKALİ : Bu çok zor bir şey gerçekten herhangi bir anı anlatmak mümkün değil çünkü hayatımın yarısından fazlasını onunla yaşadım.Daha önceden de  tanıyordum Babamın arkadaşıydı çünkü.Yaklaşık olarak doğduğumdan beri birlikte yaşadığım bir insanla ilgili anı anlatmak gerçekten çok güç , öyle bir anı anlatmam hakikaten şu anda  mümkün değil. Ama o birlikte yaşadığımız her an çok değerliydi benim için ve ben biliyorum ki onun içinde çok değerliydi.

 

06:05-06:08 ELİF YILMAZ: Çok teşekkür ediyoruz Deniz Hanım Bizim ile sohbet ettiğiniz için.

 

06:09 – 07:00 SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM FİLMİNDEN GÖRÜNTÜLER –DIŞ SES: Yeşilçam sinemasına 115 film armağan eden Atıf Yılmaz… Koca bir tarih kitabı gibidir Atıf Yılmazın hayatı… Yaşadığı toplumun genel eğilimlerini ve gidişatını fazlasıyla yakından takip edip bunlara uygun filmler çekmeyi, zamanı yakalamayı her zaman bilen yönetmen olmuştur. Türk toplumunda kadın sorunlarının çok tartışıldığı dönemde feminist söylemler içeren anlamlı filmler yapmıştır. Renkli bir yaşamın tüm pencerelerinden bakmayı bilen Atıf Yılmaz o pencereden her zaman belli seviyenin altına inmeyen filmler yapmıştır. Üstelik bir okul gibi Türk sinemasını şekillendiren bazı yönetmenlerinde ustası olmuştur. Gelin şimdi Atıf Yılmazı Birlikte birçok filme imza attığı Türkan Şoray’dan dinleyelim.

 

07:01-08:15 TÜRKAN ŞORAY: Atıf Beyi yaşatıyoruz. O hep yaşayacak yaptığı eserler ile bugünde burada diye  düşünüyorum.Sevenler bir aradayız.Atıf Bey benim mesleki yaşantımda ki yeri çok başkadır. Sinema kariyerimde en sevdiğim filmleri birlikte yaptık bunun dışında da benim çok özel dostumdur ; ve ben onu hep yaşıyor diye düşünüyorum.Burası da bu atölye, oyuncu atölyesi onu yeni tanıyacak kuşaklar ve ebediyen Atıf Yılmaza da sürecek.

Yönetmenlik tarafı beni çok ilgilendiriyordu setteki o tatlı hakimiyeti,oyuncu yönetimi,set ilişkileri mizansenleri verişindeki ustalığı onlar beni çok etkiliyordu.Belki  Onlar bende birikti bundan sonraki belki yapacağım yönetmenlikte bana çok kılavuz olacak.

08:16-08:20  ELİF ZORLU: Peki çok teşekkür ediyoruz son olarak Atıf Yılmaz ile ilgili filmlerinizde geçen ufak bir anınızdan bize bahseder misiniz?

08:21-08:59  TÜRKAN ŞORAY : Valla Atıf Bey ile O kadar çok anım var ki hepsi de çok şeker anılardı.Nebilim ben mesela Atıf Beyin yaptığı filmlerde mutlaka düşerdim.İlk aklıma gelen ondan sonra hep topallardım bana çeşitli isimler takardı; topal karga,lolipop derdi.Aramızda hep böyle espriler olurdu. Çok dünya tatlısı bir insandı.Onunla sette olmak büyük keyif ve mutluluk

09:00-09:02 ELİF ZORLU: Çok teşekkür ediyoruz bize zaman ayırdığınız için çok sağ olun.

 

09:03-09:22  Filmden Görüntüler-Dış Ses : Bu anlamlı günde Atıf Yılmaz Stüdyosu’nun açılmasında büyük desteği olan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da Deniz Türkali’yi yalnız bırakmayanlar arasındaydı.

09:32-09:37   Son olarak Deniz Türkali’ye Atıf Yılmaz’ı anma töreninde mikrofonumuzu uzattık, duygu ve düşüncelerini almak istedik…

09:38-09:43  (DENİZ TÜRKALİ ANMA TÖRENİ RÖPORTAJI)ELİF YILMAZ:Bugün Atıf Yılmaz’ın ölüm yıl dönümünün 5.senesi duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

09:44-11:28 DENİZ TÜRKALİ:Biraz öncede söyledim.Yılmazı kaybetmenin yıl dönümünde özellikle bu kadar sevinçli olmam hakikaten inanılmaz geliyor.Çünkü çok güzel şeyler yapıyoruz Atıf Yılmaz Stüdyosunda Küçükçekmece Belediyesi ve bu yıl bize katılan birlikte desteğini verecek olan,veren Aydın Üniversitesi ile bir ortak çalışma plartformumuz var.Birlikte projelerimiz var.İlki  Çocuk ve Gençlik filmleri önce çalıştayı arkasından festivaline yönelik çalışma olacak.Dolayısıyla  Yılmazı var etmenin

 

Hep söylüyorum genç sinemacılar yetiştirmek ve güzel filmler çekmekle mümkün olur diye düşünüyorum. Çok iyi bir döneme giriyoruz yeniden bu yıl ilk öğrencilerimizi mezun ediyoruz iki yıllık süreleri doldu.Çok güzel bir çalışma yaptık yeni öğrencilerimiz ile başlayacağız,yeni öğrenciler gelecek öteki taraftan bu Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivaline yönelik çalışmalarımız var.Bir Gün Tek Başınayı biliyorsunuz çekmeye başlayacağız.Çok zor bir proje ile başlıyoruz.Ailesine inanan Atıf Yılmaz Stüdyosunun ilk filmi olması Bir Gün Tek Başına filminin bizi çok sevindiriyor.Heyecanlı çok yoğun bir dönem daha başlıyor.

11:29 -11:56 ELİF ZORLU: Peki proje şuan ne durumda senaryo aşağı yukarı bitti eski Yeşilçam da bir laf vardır.  “Film biter senaryo bitmez” Senaryo üzerinde çalışıyoruz. Prodüksiyon hazırlıkları üzerine çalışıyoruz.Tabi çok pahalı bir proje olduğu için finans sorununu çözmeye çalışıyoruz.Her şey içimizi rahatlatacak kadar tamam dediğimiz günde kamera diyeceğiz.

11:57 -12:00 ELİF ZORLU: İnşallah Peki Senaryoyu şuan kim yazıyor üzerinde kim çalışıyor.

 

12:01-12:16  DENİZ TÜRKALİ: Senaryo Vedat Türkali,Barış Pirhasan,Yusuf Pirhasan  zaten filmi Barış ile Yusuf çekecekler. Yusuf ile Barış Baba oğul biliyorsunuz ikisi çekecekler. Senaryoyu da üçü çalışıyor.

 

12:17- 12:31  ELİF ZORLU: Peki Deniz Hanım sizde son zamanlarda bir dizide rol alıyorsunuz gerçekten çok başarılı bir dizi.Reyting oranı yüksek bir dizi Yeşilçam’ın ya da Türk Sinemasının geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

12:32-13:29 Dizileri bir kenara bırakırsak sinemamız çok büyük sıçrama halinde genç insanlar genç arkadaşlarımız,genç sinemacılarımız büyük bir sıçrama kaydediyorlar.Hem yalnız sayı olarak filmlerin artması değil heyecan veren tarafı çok güzel, çok iyi filmler çekiliyor.Bu beni çok heyecanlandırıyor.Çok mutlu ediyor. Aynı şeyi tiyatroda da görüyorum.Şu anda birlikte çalıştığım 0.2 tiyatrosu ile projelerimiz 16’sında  premierimiz var. Limonata Oyunu ile gençler gerçekten çok umut veriyor bana.Bende onlardan biriyim.Çünkü hep söylerim yaşlanmak kaçınılmaz,ihtiyarlamak bir tercihtir.Ne AYS bünyesinde, ne sinema , ne tiyatro hatta sanatın hiçbir alanı ihtiyarlığı kaldırmaz.Onun için hep genç olmak zorundayız.

 

13:30-13:34  ELİF ZORLU: Peki son dönemde beğendiğiniz oyuncu veya  yönetmenler kimler?

 

13:35-1 4:03  DENİZ TÜRKALİ: İsim vermek çok zor şimdi saymaya başlasam mutlaka bir iki tanesini unutacağım. Ama isim vermeden şu kadarını söyleyebilirim ki hem oyuncu kalitesi açısından hem sinemacı,tiyatrocu kalitesi açısından müthiş bir aşama kaydediyor sanat dünyamız dediğim gibiçok çok heyecanlı bir şey çok umutluyum ileriye yönelik.

 

14:04-14:05 ELİF ZORLU : Peki çok teşekkür ediyoruz size tekrardan 

14:06 -15:19 Filmden görüntüler

 


devamı

Video hakkında düşünceleriniz