Türkan Saylan Film Galası Bölüm 6

Yayın Tarihi: 4 yıl önce

Yayınlanma Tarihi: 23/05/2011 Program Süresi: 00:19:28 Bölüm İçeriği: ‘’Türkan Saylan ’’ filminin gala gösterimin de oyuncularla,gala davetlileriyle yapılan röportajlar ve filmin fragmanından görüntüler yer almaktadır

 

TÜRKAN SAYLAN FİLM GALA GECESİ

00:00-00:20 Cine Gala Jenerik

00:21- 01:15- Fragman

 

01:16 – 01:26 DIŞ SES: (Türkan Yönetmen : Cemal Şan Gala/ 2011)Cüzzamla savaş ve eğitim konusunda imza attığı reformlarla sadece ülkemizde değil dünyada tanınan ve gönüllerde yer eden Türkan Saylan’ın yaşamı Beyazperde’ye aktarıldı.

 

 

01:27-02:09   VTR (Fragman) (Toplu Röportaj) : Rakıp Savaş: Türkan Saylan’ı Türkiye de  maalesef çok iyi tanınmadığını düşünüyorum ben .Ya da tanıtılmadığını düşünüyorum kasıtlı olarak yani özellikle gençlerden ricam şu ki bu filmi ne olur izlesinler ve Türkan Saylanın gerçekten ne yapmaya çalıştığını,ve nasıl bir insan olduğunu görmeye çalışsınlar.Bazıları büyük doğar  ve bazıları büyüklüğü kazanır,bazılarına büyüklüğü kendiliğinden gelir Shakespeare’in lafıdır bu büyük doğan insanlardan bir tanesidir Türkan Saylan. Atatürk Cumhuriyetinin önemli kadınlarından biriydi ama maalesef çok hakketmediği şeyler yaşadı.Özellikle gençlerin bu filmi izlemesini çok isterim.

 

02:10- 02:56 (Filmin Fragmanından görüntüler)Özge Özder: Bu filmde oynamak  benim için çok büyük bir onur,çok büyük bir gurur Atatürk’ün izinden gitmiş Cumhuriyet Kadını’nın son günlerini anlatan bir film yaptık Türkan Saylan’ı tanımak onu anlamak için bu filmi özellikle gençlerin izlemesini tavsiye ediyorum.Çünkü Türkiye’nin  maalesef bununla yüzleşmeye ihtiyacı var.Şuan Türkan Saylan’ı  kaybetmiş olabiliriz ama aynı yerlerdeyiz aynı şeyleri yaşayan yazarlarımız , aydınlarımız var.Belki onlar için biraz daha harekete geçirici film yaptık,onlar için bir yararı olabilir.Herkesten filmi izlemelerini rica ediyorum.Gururluyuz bunu yaptığımız için

 

02:57-03:16  Selin Demiratar: Türkiye de çok önemli insanlığa adamış kendini bir kadının  hayatı.Böyle filmler çekilmeli ki daha çok gencimiz cesaretlensin iyi şeyler yapabilmek için  adımlar atılabilsin önemli bir film bende bu filmde yer aldığım için gerçekten kendimi manevi anlamda iyi hissediyorum zaten

 

03:17-03:22 Muhabir:Oyuncular hiçbir bir kuruş almadan çok güzel bir destekte bulunmuş , bunun için neler söyleyeceksiniz?

 

03:24 -04:12  Ragıp Savaş: Çünkü Çağdaş yaşam var  dernek var işin içerisinde orada bir çok çocuğumuz okuyor  ve birçok oyuncu arkadaşımız bu derneğin felsefesini daha iyi anladı çalıştıktan sonra  hepimiz hemen hemen  çoğu arkadaşımız  dernekten birer çocuğu okutmak fikrine sahip olduk  istiyoruz şuanda  dediğim gibi ücret en son düşünülecek bir projeydi herkes de seve seve geldi,çalıştı oynadık . Her zaman para kazanmak önemli değil bazen de böyle şeyler önemli. Onun içinde bütün destek olan oyunculara ben kendi adıma Koliba filme Ata Beye ve Cemal Şana çok teşekkür ediyorum sağ olsunlar.

 

04:13-04:29 DIŞ SES : Tardu Flordun, Ragıp Savaş,Tanju Tuncel,Altan Erkekli,Selin Demiratar ,Şevket Çoruh,Ahmet Saraçoğlu,İsmail Hacıoğlu,Binnur Kaya,Şebnem Sönmez  gibi, birçok usta oyuncu bu önemli filmde bir araya geldi.

04:30-04:41 Filmin fragmanından görüntüler

 

04:42-04:47  Aslı Atakuru : Merhabalar Türkan Filminin galasındayız neler düşünüyorsunuz?Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyordu?

04:48 – 05:18 Burak Altay: Sadece bizim için değil bence bütün Türkiye için önemli şeyler ifade ediyor.Şimdi herkesin demokratikleşme,topluluk olma ayırt etmeden kimseyi herkesi kucaklayan bir kadın Türkan Saylan.Yani doğusuyla batısıyla her yerde öğrenci almış,yetiştirmiş ; Türkiye ye ,Memlekete Cumhuriyete çok büyük hizmetleri olmuş çok önemli bir kadın onunla ilgili ne söylenebilir bunlar dışında bilemiyorum yani bunlar yeterli zaten.

 

05:19 05:20  Aslı Atakuru : Çok teşekkür ediyorum. İyi  Seyirler diliyorum.

 

05:20 – 05:26 Aslı Atakuru: Merhabalar Türkan filminin galasındayız Neler düşünüyorsunuz? Nasıldı set? Türkan Saylan için neler düşünüyorsunuz?

 

05:26-06:12  Ragıp Savaş: Set çok hızlıydı dahil olmamız da çok hızlı oldu bitirmemizde. 22 günde çektik Montajı vs’si falan bugün içindi her şey ölüm yıl dönümü bugün.Çok keyifli bir set ama çoğu zamanda hüzünlü aynı zamanda iyi oldu Türkan Saylanı tanımak , Türkan Saylan’ı anlamak için tanıyamayanlar yada anlayamayanlar için özellikle iyi bir film. Özellikle gençlerin seyretmesini arzu ederim. Yarın vizyona giriyor bütün Türkiye de eğer izlerlerse gerçek Türkan Saylan’ı anlatılan Türkan Saylan’ı değil maalesef iyi anlatılmadı gençlerimize biliyorsunuz.Çok iyi tanıyan gençlerimizde var onları tenzih ederim ama daha iyi tanıma fırsatını  bulacaklarını düşünüyorum Türkan Saylanı.

06:13 – 06:14 Aslı Atakuru:Peki teşekkür ediyorum.İyi Seyirler diliyorum.

 

06:15 – 06:19 Aslı Atakuru : Merhaba Türkan Filminin galasındayız Neler düşünüyorsunuz? Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyor?

 

06:20 -08:57 Tardu Flordun:  Türkan Saylan bu ülkeye genelde ölümünden sonra tanınmış ve daha popüler olmuş bu anlamda bütün ülkenin ölümünden sonra tanınmış biri olsa da  ben ona yaşarken de saygı duyanlardanım. Onun emeklerine onun verdiği bu ülkeye verdiği emeklere saygı duyan biriyim.

 

O yüzden bu filmde hiçbir oyuncu ben dahil hiçbir oyuncu tek kuruş para talep etmeden oynadı. Ve bu arada onun hizmet ettiği kurumlara çağdaş yaşamı destekleme derneği başta olmak üzere filmin hasılatından bir kısım bağış yapılması üzerine zaten kararlaştırıldı.Bu yüzden Türkan Saylan’nın hayatında son 15 ,16 gününü anlatıyoruz orada bir kare olarak da yer almak bütün ekip için önemli çok değerli çünkü insanlar diğer işlerinden feragat ederek mesela bir diziye başlayabilirlerdi başka bir sinema filmi olabilirdi ki hepimizin başına geldi.Onlardan feragat ederek başka bir istekle başka bir şevkle bu işin içinde olmayı tercih ettiler.O anlamda özel bir film isterim ki tabiî ki bir gişe filmi değil bizim halkımızın seveceği böyle çok aksiyona yönelik böyle karizmatik sahneler falan yok filmin içinde Türkan Saylanın yaşamını olabildiğince sadeliği ile yansıtmaya çalıştık benim tek dileğim Türkan Saylan’ı destekleyenlerde başta olmak üzere birde onu daha da desteklemeyen onun karşısında olan insanlar var bu ülkede ona bazı ithamlarda bulunan insanlar var.Hristiyanlığı yayma politikası,yok efendim işte PKK’lı yetiştirdiğine dair bazı söylentiler var.Facebook başta olmak üzere birçok sitede yandaş toplayan bir taraf o öyle düşünenleri ben bu filme davet etmek istiyorum.En azından şunu söylüyorum Türkan Saylanın bütün gerçek emeğini,gerçek çabasını anlasınlar görsünler ve ön yargının bu ülkede çok yaygın olan ön yargının nasıl kötü bir şey olduğunu  insanı ileri götürmeyen bir şey olduğunu görsünler biz aydınlık , ilerici bir film yaptık ve bütün ekip olarak bunun arkasındayız dediğim gibi Türkan Saylan değerli bir insandır öldükten sonra sadece değeri bilinmemeli yaşarken de kıymetini bilmeliyiz.Onun gibi binlerce insan var bu ülkeye hizmet eden onları küstürmemeliyiz ona dikkat etmeliyiz.

 

08:58 -09:02 Aslı Atakuru: Peki bizi neler bekliyor Projeleriniz va rmı? Birazcık onlardan bahsedelim.

 

09:03-09:57  Tardu Flordun: Evet var yani bu ayın sonunda bunları çok erken belki konuşmak için ama Serdar Akar ile bir filme başlayacağız.O ekip benim için çok özel bir ekip çok iyi işler çıkaran bir ekip bir sinema filmi ondan sonra benim galiba bütün yazım tekrar bir başka sinema filmi daha var onlarla geçecek Çünkü dizi yapar mıyım bilmiyorum emin değilim çünkü dizi işlerinden artık yoruldum çünkü birde dizi yaptığınız zaman herhangi bir sosyal hayatınız kalmıyor onun dışında sinema filmi yapamıyorsunuz arkadaşlarınızla buluşamıyorsunuz bir yere restauranta gidemiyorsunuz o anlamda bu sene benim için sinema senesi oldu  Bu sezon bilmiyorum ama önümüzdeki sezon belki bir dizi yapar mıyım bilmiyorum ama şuanda niyetim yok dizi yapmaya sinema filmleri  var şuan.

09:57-10:01 Aslı Atakuru: Çok teşekkür ediyorum.İyi Seyirler diliyorum.Sağolun

 

10:02: 10:09 Aslı Atakuru:Merhabalar Türkan Filminin galasındayız neler düşünüyorsunuz .Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyordu?

 

10:10 -10:48 Tanju Tuncel: Bence çok büyük bir kadın bilim kadını çok yönlü onun daha bilinmedik çok çok tarafları var hangi birini sayayım.Cüzzamlılar ile  uğraşmasını mı? Has Doktor olması mı? Bir nesil yetiştirmesi mi? Hayat mücadelesi vermesi mi?  Yani her yönde bir deha bu gecede onun ikinci ölüm yıl dönümü ondan sonracığıma Allah nurlar içinde yatırsın derim. Bana da bu teklif geldiğinde çok duygulandım.  Oynamaktan çok gurur duydum.Oynadığıma da çok mutluyum

 

10:49-10:53 Aslı Atakuru: Ne güzel.Peki türk sinemasının gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz ?

10:54-11:08 Tanju Tuncel: Valla ben çok beğeniyorum.Baya da yani hızlandı çok iyi bir nesil yetişiyor.Genç bir nesil var ,Umutluyum Yani beğeniyorum.

 

 

11:09-11:11 Aslı Atakuru: Teşekkür ediyoruz İyi seyirler diliyoruz

 

 

11:12 -11:15 Dış ses:19 Mayıs’ta vizyona giren  filmin galasına çok sayıda davetli katıldı.

 

11:16-11:23 Aslı Atakuru: Merhabalar Türkan filminin galasındayız ne düşünüyorsunuz

Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyor?

 

11:24-12:30 Nevra Serezli: Yani Tabi ki çok önemli bir kişilik rol model bir kişilik yaptığı işler,verdiği savaş maalesef acı bir son erken kaybettiğimiz bir değer olduğunu düşünüyorum ama en azından kitabı yazıldı hayat hikayesi Ayşe Kulin tarafından yazıldı.Televizyona dizi olarak yazıldı.İnsanlar daha yakından tanıma fırsatı buldu.Şimdi de sinema filmi yapıldı.Hiç olmazsa arkasından değer vermişliği meydana çıkmış oluyor.Ama ben hep böyle zamanlarda

Şey derim keşke yaşarken bu kadar değer verilseydi.Keşke bu kadar insan ilgi gösterseydi.Verdiği savaşlar uğruna yardımcı olunsaydı daha çok hayat kurtarabilseydi.Filmden çıktıktan sonra muhakkak filmden etkilendim diyeceğim Keşke film sonrası konuşsaydık o zaman daha çok ağzım laf yapabilirdi. Çokta duygulanmışta olabilirdim. Çok güzel bir fikir diye düşünüyorum.Daha çok böyle yapılması gerekir diye düşünüyorum.

 

12:31- 12:35 Aslı Atakuru: Peki Türk sinemasının şuan ki gidişatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

12:36-13:22 Nevra Serezli: Çok umutlu çok güzel ,çok güzel haberler oluyor çok güzel ödüller alınıyor çok iyi oyunculuklar var.Çok iyi fikirler üretiliyor.Ben çok olumlu bakıyorum.Ve çok başarılı buluyorum.Seyircinin ilgisini çok iyi buluyorum.Her türlü filmin kendine göre seyircisi var çünkü her zaman sanatta bit geniş yelpaze olması gerekiyor.Yani tiyatroda da ,resimde de sinemada da yani her çeşit filme korku olur, komedi olur  dram olur ,çizgi film olur hepsinden olması gerekir diye düşünüyorum.O çeşitlilik iş sahası da açar bir çok insan imkan sağlar ben çok olumlu bakıyorum ve çoğunu seyretmeye çalışıyorum.Çokta mutlu çıkıyorum sinemadan

 

13:23-13:25 Aslı Atakuru: Çok güzel çok teşekkür ediyoruz . İyi seyirler diliyoruz

 

13:26-13:32 DIŞ SES: Dolu dolu bir yaşamı arkasında bırakmış olan Türkan Saylan’ı bu önemli gecede “Türkan” dizisi oyuncuları da yalnız bırakmadı

 

13:33 Aslı Atakuru:Merhabalar Türkan Filminin galasındayız neler düşünüyorsunuz? Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyor.

 

 

13:34-14:12 Ozan Osman Paşaoğlu:Çok heyecanlıyım öncelikle biliyorsun Türkan Saylan benim için çok önemli bir insan  yapmış olduğu önemli adımlar yani insanlık için yaşamış bir kadın hayatını canlandırmak konusunda konuşamamak  heyecanımızı dile getirememek falan tarzı yani biz çok güzel bir yıl geçirdik Türkan Saylanın projesinde yer alarak bundan gurur duyuyoruz  çok mutluyuz ve filmini heyecanla bekliyoruz.

 

14:13-14:34  Bora Cengiz:Valla farklı bir şey söylemeyeceğim Türkan Saylan çok büyük bir kadın bizim için de öyle bence herkes için öyle olmalı şimdide filmindeyiz. 26 bölüm dizisinde kardeşlerini canlandırmaya çalıştık elimizden geldiği kadar şimdide filmindeyiz heyecanla bekliyoruz Yine Cemal Şan’ın çektiği güzel bir iş oldu diye tahmin ediyoruz öyledir büyük olasılıkla heyecanlıyız ,bekleyeceğiz izleyeceğiz filanlar falanlar..

 

14:35-14:39 Aslı Atakuru:Nasıldı peki set ,dizi ortamı ? Siz bunları yaşadınız şahit oldunuz.

 

 

14:40-14:42 Bora Cengiz: İyi anlaştık çok keyif aldık Çok güzel bir kadro oldu.

 

14:43 -14:55 Ozan Osman Paşaoğlu: Ya çok cana yakın bir ekipti yani böyle bir insanın adının altında  oynuyorsun bir ağırlığı var tabiî ki de ,dışarıda da ağırlığını gördük yani gurur duyuyoruz

14:55 – 15:00 Bora Cengiz:Evet Hakikatten ona karşı sorumluluğumuzu birazcık yerine getirdik gibi hissediyoruz hepimiz

 

15:00-15:03 Aslı Atakuru:Teşekkür ediyoruz  iyi seyirler diliyorum sizlere

 

15:03-15:11 Aslı Atakuru:Merhabalar Türkan filminin galasındayız Neler düşünüyorsunuz siz dizide de oynamışsınız Kardeşi rolünü canlandırıyordunuz .

 

15:12-15:44 Damla Sönmez:Ben Bugün hatta gelirken geldiğim arkadaşımla da konuştum çok heyecanlıyım diye yolda kendi filmim de  en son galamda bu kadar heyecanlanmamıştım onu söylüyorum yarı ev sahibi  gibi hissediyoruz aslında biz kendimizi ve bunun sinema filmi ile sonlanması  çok güzel oldu. Dizi keşke daha uzun sürseydi ama biz bir şey başlattık ve aslında galiba asıl bakılması gerekenler son dönemi 2008 yılıydı. Merakla filmi bekliyorum bilmiyorum.

 

 

Çünkü hikayeyle ilgili ,senaryo ile ilgili bir şeyde bilmiyorum çok heyecanlıyım ben

15:45-15:47 Aslı Atakuru:Dizi nasıldı? Set nasıldı? Çalışmalarınız

 

15:48 -16:32 Damla Sönmez:Sette  Ozanla Borayla kardeşlerimi canlandıranlarla diğer arkadaşlarla hala görüşüyoruz.Çok eğlenceli bir set süreci geçirdik.Bide bizim biraz şeydi yatılı okul gibi  Heybeli adada olduğumuz için daha çok yatılı okulda nasıl arkadaşlıklar daha samimi ve daha sıkı olursa biz de  öyle geçirdik set zamanını onun dışında da tabi ilk proje geldiğinde de Türkan Saylan gibi birinin hayatının anlatıldığı bir hikayenin içinde var olmak hatta kardeşini  birinci derece akrabasını oynamak o dünyayı biraz daha yakından  tanımak için fırsatınızın olması çok onur verici bir durum  heyecan verici bir durum böyle geçti set zamanı da

 

16:32-16:34 Aslı Atakuru:Peki çok teşekkür ediyorum İyi seyirler diliyorum size.

 

16:35 –16:41Aslı Atakuru:Merhabalar Türkan filminin galasındayız neler düşünüyorsunuz Türkan Saylan sizin için ne ifade ediyordu?

 

 

16:42- 17:18 Özgürcan Çevik: Türkan Saylan bizim için yani ifade ettiği şeylerin yoğunluğu malum o bizim içimizde zaten onun haricinde Türkan projesinde bulunmak ve Türkan Saylanın üstün amacına bir paçada olsa hizmet etmek çok büyük bir mutluluk veriyor.Bugün de filmin galasındayız merakla bekliyoruz.Şüphesiz ki Türkan Saylan olunca  içinde iyi bir film olmuştur diye düşünüyorum heyecanla bekliyoruz izleyip  göreceğiz.

 

17:19-17:24 Aslı Atakuru.: Siz aynı zamanda dizide de oynuyordunuz Set ortamı nasıldı keyifli miydi?

 

17:25-17:38 Özgürcan Çevik:Keyifliydi rahat ve samimi bir set ortamımız vardı. İyi geçti yani hakkıyla yerine getirdikse ne ala bu kadar.

 

17:39-17:40Aslı Atakuru:Çok teşekkür ediyorum.İyi seyirler diliyorum.

 

17:42 -17:45 Hepiniz Türkan Filminin gala gösterimine hoş geldiniz

 

17:46-18:24  Dış Ses:Gala gecesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından tüm oyunculara ve yapımcı Ata Türkoğlu'na teşekkür plaketi verildi. Türkan Saylan'ın oğulları Çınar ve Çağlayan Örge, filmde kendilerini canlandıran Ragıp Savaş ve Tardu Flordun'a plaketlerini vererek desteklerinden dolayı çok teşekkür ettiler.  Hayata küserek ölüme teslim olma yerine,her zaman olduğu gibi kendisini değil,milyonların geleceğini düşünerek,onlar için projeler üreterek hazırlanan bir kadının hikayesi bir çok insana örnek olacak nitelikte.

18:24-19:28 Fragmandan görüntüler

 

 

 

 

 

 

 

 

 


devamı

Video hakkında düşünceleriniz